Vejce pro život

Stala se mi nedávno taková věc. Jede si takhle člověk po ránu do práce a těší se na kafe. Tramvajovou zastávku máme přímo naproti vchodu, takže stačí přeběhnout ulici a vyjet výtahem. Jenže toho dne tramvaják zastavil před zastávkou a po chvíli čekání nás vypustil ven s tím, že „před náma se něco stalo“.

V zastávce před námi stojí další souprava a kolem ní chumel lidí. Na vozovce před označníkem leží postarší obtloustlý chlap, pod hlavou tratoliště krve a nějaké dvě ženské, co šly zrovna kolem, se jej snaží nahodit zpátky mezi živé. Samozřejmě se nabízím že někoho vystřídám, ale není třeba – ostatně za několik vteřin se chlapík rozdýchal a během minuty přijíždí RZP, která si pacienta přebírá. Dívám se na ženy, které právě nejspíš zachránily lidský život a mrzí mě, že jsem jim nestihl pomoct .

„Helejte, já tady naproti pracuju… tak se k nám aspoň pojďte umejt…“ povídám a koukám na jejich zkrvavené ruce. Zranění na hlavě asi nakonec nebylo tak vážné, ale na hlavě to vždycky strašně teče. Dámy vypadají jako kdyby právě někoho zamordovaly. A uznávají, že umýt tu krev by to teda asi chtělo.

Pro záchranáře vcelku běžná věc, pro civila záležitost, která se mu přihodí jednou za uherák a tudíž nad ní velice nepřemejšlí. Cože, krev? HIV, žloutenka, či kdo ví jakej fujtaxl? Ale no tak, ty seš nějakej strašnej aktivista… Ještě toho dne jsem koupil v lékárně balení nitrilových rukavic, pár kindervajíček a rozdal to nejbližším kolegům a přátelům. Přesně to je totiž věc, kterou si člověk sám od sebe nekoupí. Přitom to skoro nic nestojí a v kapse, batohu či kabelce to zabere minimum místa.

Už jsem takhle pár lidí na ulici ošetřoval. Jednou to byla epileptička co spadla pod vlak (naštěstí stojící), dvakrát ožralý bezdomovec. Jeden ležel v metru na přestupní chodbě, druhý tak dlouho vrávoral na eskalátorech, až přepadl dozadu a o ostré zuby pojízdných schodů si rozsekl hlavu. A jak uvedeno výše, z hlavy to prostě vždycky teče. A můžete si o nich myslet co chcete, ale sakra, přece je tam nenecháte.

Takže máte-li rádi sebe a své blízké, obdarujte se vajíčkem pro život. Do jednoho se vejdou dva páry nitrilových rukavic. Vyzkoušeno.

Foto: Autor.